Аутоімунний гепатит після мРНК-вакцин від ковіду

25/08/2021, Journal of hepatology

“Новий аутоімунний гепатит після мРНК-вакцинації від Covid-19 у 36-річної жінки з первинним склерозуючим холангітом – чи слід бути більш пильними?”
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8384483/


“Нещодавно колеги з різних установ повідомляли у цьому журналі про п’ять випадків вперше діагностованого аутоімунного гепатиту після вакцинації проти COVID-19 вакциною Pfizer/BioNTech Moderna.Усі пацієнти були жіночої статі, віком від 35 до 80 років, а специфічні симптоми з боку печінки виникали між 4 та 35 днями після 1 -ї та відповідно 7 днів після 2 -ї вакцинації.
… Ці п’ять випадків розпалили дискусію про те, чи можуть мРНК-вакцини викликати печінкову аутоімунну реакцію через молекулярну мімікрію або активізацію спокійних автореактивних Т-хелперних клітин. Тут ми додаємо до цієї дискусії ще один випадок, який міг би прояснити нові аспекти, як перший випадок пацієнта з вже наявним первинним склерозуючим холангітом (ПСК) з діагнозом АІГ після вакцинації проти мРНК-COVID. …Наш випадок має деякі унікальні особливості порівняно з попередніми. ..печінкові ферменти були добре задокументовані перед вакцинацією, не залишаючи сумнівів у збігу за часом між вакцинацією та збільшенням амінотрансфераз. Хоча ми інтерпретували підвищені амінотрансферази до вакцинації як супутній перидуктулярний гепатит під час важкого холангіту, ми не можемо виключити, що прихований автоімунний гепатит, можливо, вже існував, і був прискорений вакцинацією.
Варто відзначити, що у нашої пацієнтки не було специфічних для печінки симптомів, коли ми діагностували автоімунний гепатит під час планової перевірки печінкових ферментів, а оскільки класичний автоімунний гепатит проходить безсимптомно субклінічно приблизно в половині випадків, це викликає питання, чи є п’ять наразі задокументованих симптоматичних випадків, лише верхівкою айсберга автоімунного гепатиту викликаного МРНК-вакцинами. Можна припустити, чи у двох випадках, які були діагностовані після другої вакцинації, субклінічний автоімунний гепатит вже був індукований після першої вакцинації і – без лікування – загострився після другої дози. У нашого пацієнта друга вакцинація добре переносилася при супутній терапії преднізолоном і викликала достатню відповідь антитіл. Підсумком, виникає питання, чи варто нам бути більш пильними, принаймні, у пацієнток жіночої статі, які вже мали схильність до аутоімунних захворювань, і регулярно перевіряти амінотрансферази через 2–4 тижні після щеплення від COVID-19.”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s