Порушення слуху після вакцинації SARS-CoV-2

08/12/2021, Міжнародний журнал інфекційних захворювань

“Порушення слуху після вакцинації SARS-CoV-2”

англомовний оригінал: https://www.ijidonline.com/article/S1201-9712(21)01209-1/fulltext

переклав українською Захар Мілютін

Лист до редакції

Ми із вдячністю прочитали статтю Jeong et al. про трьох пацієнтів, що в них розвилась нейросенсорна втрата слуху (SNHL) через 3-16 днів після другої дози вакцини Astra Zeneca (AZV) (випадок-1), першої дози вакцини Pfizer (випадок-2) та 2-ї дози Pfizer (випадок 3). Тільки двом пацієнтам допомогли стероїди. У випадку 3 під час лікування нейросенсорна втрата слуху погіршилась. Дослідження є цікавим, але викликає занепокоєння.

Ми не згодні з твердженням, що нейросенсорна втрата слуху є рідкісною побічною реакцією на вакцини SARS-CoV-2. Аналіз наукової літератури показав, що було зареєстровано щонайменше 1178 (ТИСЯЧА СТО СІМДЕСЯТ ВІСІМ) (таблиця 1) випадків нейросенсорної втрати слуху після вакцинації від ковіду.

У більшості випадків нейросенсорна втрата слуху відбувалася вже після першої ін’єкції. Найчастіше вона виникала у зв’язку з Astra Zeneca. Наведена цифра не включає звіти постраждалих на платформі VAERS.


Автори припускають, що причиною нейросенсорної втрати слуху могла бути вірусна інфекція, але вони не надають доказів на підтвердження цього припущення. Оскільки добре відомо, що вакцинація SARS-CoV-2 може викликати тромбоз або аутоімунне захворювання, включаючи васкуліт або тромбоцитопенію, ці інші механізми слід розглядати як більш імовірні, ніж пряма вірусна атака на органи слуху після вакцинації SARS.CoV-2.

Також можна припустити, що нейросенсорна втрата слуху спричинена мононевритом VIII черепного нерва. Неодноразово повідомлялося про моно-/поліневрит черепних нервів у інфікованих та вакцинованих SARS-CoV-2 і він може супроводжуватися або не супроводжуватися одночасним ураженням периферичних нервів.

Крім того, повідомлялося, що вакцинація SARS-CoV-2 може спровокувати аутоімунне захворювання, таке як радикуліт. Аргументом на користь імуногенного механізму нейросенсорної втрати слуху є те, що принаймні у двох згаданих випадках повідомлялося про сприятливу відповідь на стероїди.

Як вірусна інфекція може бути причиною нейросенсорної втрати слуху, як припускається в анотації, коли вірус не вводиться під час вакцинації?


На жаль, опис випадків трьох згаданих пацієнтів не надає інформації, чи були в них на додаток до нейросенсорної втрати слуху, відзначені такі симптоми, як шум у вухах, вертиго, запаморочення або закладеність вуха. Увага до цих деталей та дослідження пацієнтів на наявність побічних ефектів, відмінних від нейросенсорної втрати слуху, є вирішальними для вибору лікування та оцінки результатів цих пацієнтів.
Загалом, цікаве дослідження має кілька обмежень, які ставлять під сумнів результати та їхню інтерпретацію. нейросенсорна втрата слуху зустрічається не рідко, і механізм, відповідальний за її розвиток після вакцинації SARS-CoV-2, швидше імуногенний, ніж інфекційний.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s