Зростання випадків Ковід-19 не пов’язане з рівнем вакцинації в 68 країнах світу та 2947 округах США

Європейський журнал епідеміології, 30 вересня 2021

“Зростання випадків COVID-19 не пов’язане з рівнем вакцинації в 68 країнах світу та 2947 округах США”

Англомовний оригінал тут:

https://link.springer.com/article/10.1007/s10654-021-00808-7

Частковий український переклад – Захар Мілютін

В цей час вакцини є основною стратегією боротьби з COVID-19 у всьому світі. Наприклад, пояснюючи поточне зростання кількості нових випадків у Сполучених Штатах (США), стверджується, що вона зумовлена ​​районами з низьким рівнем вакцинації. Подібний опис також спостерігався в таких країнах, як Німеччина та Великобританія. Водночас в Ізраїлі, який хвалили за швидку та високу кількість вакцинацій, також відбулося значне збільшення випадків захворювання на COVID-19. Ми досліджуємо зв’язок між відсотком повністю вакцинованого населення, та новими випадками COVID-19 у 68 країнах та у 2947 округах США…

Взаємозв’язок між випадками на 1 мільйон людей (за останні 7 днів) та відсотком повністю вакцинованого населення в 68 країнах станом на 3 вересня 2021 року (див. Базові дані у Таблиці S1)

На рівні країн немає помітної залежності між відсотком повністю вакцинованого населення, та новими випадками за останні 7 днів (мал. 1). Навпаки, лінія тенденції вказує на незначно позитивну асоціацію. Країни з вищим відсотком повністю вакцинованого населення мають більше випадків COVID-19 на 1 мільйон людей.

Примітно, що в Ізраїлі, де понад 60% населення повністю вакциновано, за останні 7 днів було зареєстровано найбільше випадків захворювання COVID-19 на 1 мільйон людей.

Відсутність значущого зв’язку між відсотком повністю вакцинованого населення та новими випадками COVID-19, також є прикладом, порівняння Ісландії та Португалії. В обох країнах понад 75% населення повністю вакциновані та мають більше випадків COVID-19 на 1 мільйон людей, ніж у таких країнах, як В’єтнам та ПАР, де повністю вакциновані близько 10% населення.

Середній діапазон та варіації випадків на 100 000 осіб за останні 7 днів у відсотках повністю вакцинованого населення, станом на 2 вересня 2021 року
Відсоток округів, у яких спостерігалося збільшення випадків захворювань між двома послідовними 7-денними періодами на відсоток населення, повністю вакцинованого у 2947 округах станом на 2 вересня 2021 року

У всіх округах США середня кількість нових випадків COVID-19 на 100 000 осіб за останні 7 днів багато в чому схожа незалежно від відсотка повністю вакцинованих (мал. 2). Примітно, що спостерігаються значні відмінності щодо кількості нових випадків COVID-19 серед штатів з однаковим відсотком повністю вакцинованого населення. Також виявляється, що немає помітного зменшення випадків COVID-19 зі збільшенням відсотку повністю вакцинованого населення (мал. 3).

З п’яти округів, які мають найвищий відсоток повністю вакцинованого населення, (99,9–84,3%), Центр США з контролю та профілактики захворювань (CDC) ідентифікує 4 з них як округи з високою передачею. У округах Чаттахучі (Джорджія), Мак -Кінлі (Нью -Мексико) та Аресібо (Пуерто -Ріко) повністю вакциновано понад 90% населення, і всі три класифікуються як «високі». І навпаки, з 57 округів, які були класифіковані CDC як округи з “низькою” передачею, 26,3% (15) мають відсоток повністю вакцинованого населення нижче 20%.

Оскільки, як вважається, повний імунітет від вакцини набувається приблизно через 2 тижні після другої дози, ми провели аналіз, використовуючи 1-місячний лаг на відсоток повністю вакцинованого населення для країн та округів США. Вищезазначені висновки про відсутність помітного зв’язку між випадками COVID-19 та рівнем вакцинації залишились актуальними.


Залежність від вакцинації як основної стратегії пом’якшення COVID-19 та його несприятливих наслідків необхідно переглянути, особливо беручи до уваги варіант Дельта (B.1.617.2) та ймовірність появи в майбутньому нових варіантів. Зі збільшенням рівня вакцинації, можливо, доведеться запровадити інші фармакологічні та нефармакологічні заходи. Така корекція курсу стає першорядною з появою нових наукових даних щодо ефективності вакцин у реальному світі.

Наприклад, у звіті, опублікованому Міністерством охорони здоров’я Ізраїлю, повідомлялося, що ефективність 2 доз вакцини BNT162b2 (Pfizer-BioNTech) проти запобігання зараженню COVID-19 становить 39%, що значно нижче, ніж у дослідженні ефективність 96%. Також з’ясовується, що імунітет, отриманий від вакцини Pfizer-BioNTech, може бути не таким сильним, як імунітет, набутий при одужанні від вірусу COVID-19. Також повідомлялося про значне зниження імунітету від вакцин мРНК через 6 місяців після імунізації. Попри те, що вакцинація забезпечує захист осіб від важкої госпіталізації та смерті, CDC повідомила про збільшення від 0,01 до 9% та від 0 до 15,1% (у період з січня по травень 2021 р.) частоти госпіталізації та смертей серед повністю вакцинованих.

Загалом, навіть якщо слід докласти зусиль, щоб заохотити населення до вакцинації, це слід робити зі скромністю та повагою. Стигматизація населення може принести більше шкоди, ніж користі. Важливо відновити інші заходи немедикаментозної профілактики (наприклад, важливість елементарної гігієни громадського здоров’я щодо збереження безпечної відстані або миття рук, сприяння кращім і дешевшим формам обстеження) щоб досягти балансу і навчитись жити з COVID-19 таким же чином, як ми продовжуємо жити через 100 років з різними сезонними змінами вірусу грипу 1918 року.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s