Алюміній у вакцинах: Що потрібно знати батькам.

Англомовний оригінал інформаційної заяви доступний на сайті каліфорнійської медичної спілки “Лікарі за інформовану згоду” https://physiciansforinformedconsent.org/aluminum/

Переклад українською виконав Ihor Morozko

 1. Чим є алюміній?

Алюміній – сріблясто-білий, здатний до формування міцний легкий метал. Ці якості роблять його корисним у багатьох галузях промисловості та продуктах, включаючи машинобудування, будівництво, зберігання, кухонний посуд, столові прилади, текстиль, барвники та косметику. Алюміній також є найпоширенішим металом у земній корі, і практично весь алюміній в навколишньому середовищі знаходиться в ґрунті. Однак алюміній в природних умовах не зустрічається в значних кількостях в живих організмах (таких як рослини й тварини), і алюміній не має відомої біологічної функції. Протягом минулого століття використання алюмінію в деяких продуктах призвело до збільшення впливу на людину. Основними джерелами такого впливу є продукти, що містять алюміній (наприклад, розпушувачі, оброблені харчові продукти, дитячі суміші тощо), медичні препарати (наприклад, антиперспіранти, антациди тощо), ін’єкції від алергії й вакцини.

2. Чому алюміній міститься в вакцинах?

Деякі вакцини використовують з’єднання алюмінію (наприклад, гідроксид алюмінію і фосфат алюмінію) як ад’юванти – інгредієнти, що підсилюють імунну відповідь на антиген (чужорідну речовину). Агенція контролю харчів та ліків США (FDA) заявляє, що якщо в деякі вакцини не додавати алюміній, то імунна відповідь, яку вони викликають, може зменшитись.

3. Які вакцини містять алюміній?

Наступні вакцини містять алюміній і вводяться немовлятам, дітям та підліткам:

 • Гепатит В (HepB)
 • від Дифтерії, правця та кашлюку АКДС
 • Гемофільна інфекція тип В (PedvaxHIB)
 • Пневмококк (PCV)
 • Гепатит А (HepA)
 • Вірус папіломи людини (HPV) –
 • Менінгокок В (MenB)

З народження і до 18 років вводять до 22 доз вакцин з вмістом алюмінію.

З народження до 6 місяців – 11 доз, з 12 місяців до 6 років – 6 доз, 11 – 12 років – 3 дози, 16 – 18 років – 2 дози.

4. Чи є вплив алюмінію безпечним?

Агенція контролю харчів та ліків США (FDA) вважає алюміній загальновизнано безпечним (GRAS) з 1975 року. Однак до 1990 року не існувало технології точного визначення малих кількостей алюмінію, що вводиться піддослідним в ході наукових досліджень. Отже, кількість алюмінію, яка може бути поглинена до настання негативних наслідків, не була відомою. Починаючи з 1990 року, завдяки технологічному прогресу, було помічено, що невеликі кількості алюмінію, які залишаються в організмі людини, впливають на різні клітинні й метаболічні процеси в нервовій системі та тканинах інших частин тіла. Найбільші негативні ефекти алюмінію спостерігаються в нервовій системі й варіюються від порушення рухових навичок до енцефалопатії (зміна психічного стану, зміни особистості, труднощі мислення, втрата пам’яті, судоми, кома і багато іншого). Департамент охорони здоров’я і соціальних служб США (HHS) визнає алюміній відомим нейротоксином. Крім того, Агенція контролю харчів та ліків попереджала про ризики токсичності алюмінію у немовлят і дітей.

Федеральний Реєстр: “Доношені діти з нормальною функцією нирок також можуть мати ризики через їх швидко зростаючий і незрілий мозок та скелет, а також незрілий гематоенцефалічний бар’єр. До досягнення віку 1-2 років у немовлят швидкість клубочкової фільтрації нижче, ніж у дорослих, що впливає на їх функцію нирок. Агенція стурбована тим, що маленькі діти й діти з незрілою функцією нирок піддаються підвищеному ризику в результаті будь-якого впливу алюмінію”. – Агенція контролю харчів та ліків США (FDA), червень 2003 р.

5. Скільки перорально прийнятого алюмінію є небезпечним?

У 2008 році Агентство з реєстрації токсичних речовин і захворювань (ATSDR), підрозділ HHS, використовувало дослідження нейротоксичних ефектів алюмінію і встановило, що не більше 1 міліграма (1000 мікрограмів) алюмінію на кілограм маси тіла слід приймати всередину в день, щоб уникнути негативних ефектів алюмінію. Департамент охорони здоров’я і соціальних служб США (HHS) стверджує, що алюміній є нейротоксином і його вплив може призвести до значних змін моторних функцій, сенсорних функцій і когнітивних функцій.

6. Скільки введеного ін’єкціями алюмінію є небезпечним?

Для визначення кількості алюмінію, яка може бути безпечно введено ін’єкціями, потрібно конвертувати пероральний ліміт алюмінію, згідно з даними ATSDR. Граничний рівень перорального алюмінію згідно ATSDR (1000 мікрограмів алюмінію на кілограм маси тіла в день) заснований на тому, що 0,1% перорального алюмінію всмоктується в кровотік, оскільки травний тракт блокує майже весь пероральний алюміній (мал. 2а). Навпаки, алюміній, що вводиться в м’язи, обходить травний тракт, і 100% цього алюмінію може бути поглинено кровотоком з плином часу (тобто, частка поглиненого алюмінію в 1000 разів вища). Щоб врахувати ці різні кількості поглинання, пероральна межа алюмінію згідно ATSDR повинна бути розділена на 1000. Це конверсія призводить до отримання допустимої кількості алюмінію у кровотоку в межах 1 мікрограма алюмінію (0,1% від 1000 мікрограмів) на кілограм маси тіла в день (мал. 2б). Отже, щоб уникнути нейротоксичної дії алюмінію, не більше 1 мікрограма алюмінію на кілограм маси тіла на день має надходити в кровотік. На мал. 3 показано обмеження кількості алюмінію в кровотоку для дітей різного віку в залежності від їх ваги згідно з даними ATSDR.

Мал. 2а, 2в Пероральний алюміній не дорівнює алюмінію, введеному внутрішньом’язово. – обмеження перорального алюмінію = 1000 мікрограм / кг / день – Шлунково-кишковий тракт блокує всмоктування всього, крім приблизно 0,1% перорального алюмінію. – обмеження алюмінію в кровотоку = 1 мікрограм / кг / день – кровотік може поглинути 100% внутрішньом’язово введеного алюмінію з плином часу. При пероральному прийомі тільки близько 0,1% алюмінію здатна проникати в кровотік через травний тракт (2а). Навпаки, при внутрішньом’язовому введенні частка алюмінію, що надходить в кровотік з плином часу, в 1000 разів більше (100%), оскільки травний тракт обходиться стороною (2b)
Мал.3 ATSDR-похідна межа алюмінію в кровотоку. – новонароджені – 3,3 мікрограма / день – 2 місяці – 5,3 мікрограма / день – 4 місяці – 6,7 мікрограма / день – 6 місяців – 7,6 мікрограма / день – 12 місяців – 9,3 мікрограма / день На цій діаграмі показана межа вмісту алюмінію для немовлят різного віку, отримана з реєстру Агентства з токсичних речовин і хвороб, Департаменту охорони здоров’я та соціальних служб США. Обмеження вказує на те, що не більше 1 мікрограма алюмінію на кілограм маси тіла на день має надходити в кровотік, щоб уникнути нейротоксичної дії алюмінію.

7. Скільки алюмінію міститься у вакцинах?

Кількість алюмінію в вакцинах варіюється. У 1968 році федеральний уряд встановив граничну кількість алюмінію в вакцинах до 850 мікрограмів на дозу, виходячи з кількості алюмінію, необхідного для забезпечення ефективності деяких вакцин. Отже, кількість алюмінію в дитячих вакцинах коливається від 125 до 850 мкг на дозу. На мал.4 показано вміст алюмінію в одній дозі різних вакцин, що вводяться дітям.

Мал.4 Кількість алюмінію у вакцинах. На цьому графіку показано вміст алюмінію в одній дозі різних вакцин, що вводяться дітям. Введення по одній дозі кожного з «Превенар 13» (від пневмококової інфекції), PedvaxHIB (проти гемофільної інфекції типу b), Енджерікс В (від гепатиту В), Інфанрікс (проти дифтерії, правця та кашлюку) за один візит доставляє 1225 мікрограмів алюмінію. PCV вакцину (проти пневмококової інфекції) HIB вакцину (проти гемофільної інфекції), HepB вакцину (проти гепатиту В) і вакцину АКДП (проти коклюшу, дифтерії, правця) вводять кілька разів у віці до 6 місяців. Швидкість, з якою вакцинний алюміній мігрує з м’язів людини в кровотік, невідома.

8. Чи було проведено будь-які дослідження, що порівнюють кількість алюмінію у вакцинах з допустимою кількістю алюмінію згідно даних ATSDR?

Останнє дослідження, метою якого було порівняти кількість алюмінію в вакцинах з лімітом алюмінію в кровотоку, отриманим згідно ATSDR, було опубліковано у 2011 році. Однак це дослідження невірно базувало свої розрахунки на тому, що 0,78% перорального алюмінію всмоктується в кровотік, а не на значенні 0,1%, що використовує ATSDR у своїх розрахунках. В результаті дослідження 2011 року передбачало, що майже в 8 (0,78% / 0,1%) разів більше алюмінію може безпечно потрапити в кровотік, і це призвело до неправильного висновку.

9. Чи безпечний вплив вакцинного алюмінію?

Вакцини вводяться внутрішньом’язово, і швидкість, з якою алюміній з вакцин мігрує з м’язів людини в кровотік, невідома. Дослідження на тваринах свідчать, що для надходження алюмінію з вакцин в кровотік може знадобитися від кількох місяців до більш ніж року через безліч змінних факторів. Оскільки кумулятивний вплив вакцинного алюмінію на дітей у віці до 1 року перевищує добову норму, отриману ATSDR, в кілька сотень разів (рис. 3 і 4), цю межу все одно буде перевищено, якщо алюміній з вакцин потрапить у кров протягом приблизно року. Крім того, дослідження показали, що алюміній з вакцин поглинається імунними клітинами, які переміщуються у віддалені частини тіла, включаючи мозок. Ступінь негативного впливу алюмінію в вакцинах невідома, оскільки дослідження безпеки, які порівнюють популяцію, вакциновану вакцинами з вмістом алюмінію, з популяцією, що не вакцинована такими вакцинами, не проводилися.

Наукова література та посилання:

 1. American Academy of Pediatrics, Committee on Nutrition.
  Aluminum toxicity in infants and children. Pediatrics. 1996
  Mar;97(3):413.
 2. Agency for Toxic Substances and Disease Registry (ATSDR).
  Toxicological profile for aluminum. Washington, D.C.: U.S.
  Department of Health and Human Services; 2008.3, 13-24, 145,
  171-7, 208.
 3. Yokel RA. Aluminum in food—the nature and contribution of food
  additives. In: El-Samragy Y, editor. Food additive. Rijeka (Croatia):
  InTech; 2012. 203-28.
 4. Marrack P, McKee AS, Munks MW. Towards an understanding
  of the adjuvant action of aluminium. Nat Rev Immunol. 2009
  Apr;9(4):287.
 5. Volk VK, Bunney WE. Diphtheria immunization with fluid toxoid
  and alum-precipitated toxoid. Am J Public Health Nations Health.
  1942 Jul;32(7):690-9.
 6. Baylor NW, Egan W, Richman P. Aluminum salts in vaccines—U.S.
  perspective. Vaccine. 2002 May 31;20 Suppl 3:S18-22.
 7. U.S. Food and Drug Administration. Silver Spring (MD): U.S. Food
  and Drug Administration. Vaccines licensed for use in the United
  States; [updated 2018 Feb 14; cited 2018 Feb 27]. https://www.
  fda.gov/BiologicsBloodVaccines/Vaccines/ApprovedProducts/
  Ucm093833.htm.
 8. Centers for Disease Control and Prevention. Washington, D.C.:
  U.S. Department of Health and Human Services. Recommended
  immunization schedule for children and adolescents aged 18
  years or younger, United States, 2018. https://www.cdc.gov/
  vaccines/schedules/downloads/child/0-18yrs-child-combinedschedule.pdf.
 9. U.S. Food and Drug Administration. Silver Spring (MD): U.S. Food
  and Drug Administration. SCOGS (Select Committee on GRAS
  Substances); [cited 2018 Aug 16]. https://www.accessdata.fda.
  gov/scripts/fdcc/?set=SCOGS.
 10. Priest ND. The biological behaviour and bioavailability of
  aluminium in man, with special reference to studies employing
  aluminium-26 as a tracer: review and study update. J Environ
  Monit. 2004;6:376,392.
 11. Poole RL, Pieroni KP, Gaskari S, Dixon TK, Park KT, Kerner
  JA. Aluminum in pediatric parenteral nutrition products:
  measured versus labeled content. J Pediatr Pharmacol Ther.
  2011;16(2):92-7.
 12. Sedman A. Aluminum toxicity in childhood. Pediatr Nephrol.
  1992 Jul;6(4):383-93.
 13. U.S. Food and Drug Administration, Department of Health and
  Human Services. Rules and regulations. Fed Regist. 2003
  Jun;68(100):34286.
 14. Centers for Disease Control and Prevention. Washington, D.C.:
  U.S. Department of Health and Human Services. National Center
  for Health Statistics: Data table for boys length-for-age and
  weight-for-age charts; [cited 2019 April 2]. https://www.cdc.gov/
  growthcharts/who/boys_length_weight.htm.
 15. Centers for Disease Control and Prevention. Washington, D.C.:
  U.S. Department of Health and Human Services. National Center
  for Health Statistics: Data table for girls length-for-age and
  weight-for-age charts; [cited 2019 April 2]. https://www.cdc.gov/
  growthcharts/who/girls_length_weight.htm.
 16. U.S Food and Drug Administration, Department of Health and
  Human Services. Revision of the requirements for constituent
  materials. Final rule. Fed Regist. 2011 Apr 13;76(71):20513-8.
 17. Office of the Federal Register, National Archives and Records
  Service, General Services Administration. Rules and regulations.
  Fed Regist. 1968 Jan; 33(6):369.
 18. Mitkus RJ, King DB, Hess MA, Forshee RA, Walderhaug MO. Updated
  aluminum pharmacokinetics following infant exposures through
  diet and vaccination. Vaccine. 2011 Nov 28;29(51):9538-43.
 19. Miller S, Physicians for Informed Consent. Erratum in ‘Updated
  aluminum pharmacokinetics following infant exposures through
  diet and vaccination.’ In: ResearchGate. Berlin (Germany):
  ResearchGate GmbH; 2020 Mar 6 [cited 2020 Mar 6]. https://
  http://www.researchgate.net/publication/51718934_Updated_
  Aluminum_pharmacokinetics_following_infant_exposures_
  through_diet_and_vaccines/comments.
 20. Physicians for Informed Consent. Newport Beach (CA):
  Physicians for Informed Consent. Erratum in ‘Updated
  aluminum pharmacokinetics following infant exposures
  through diet and vaccination’; [cited 2020 Mar 6]. https://
  physiciansforinformedconsent.org/mitkus-2011-erratum/.
 21. Flarend RE, Hem SL, White JL, Elmore D, Suckow MA, Rudy AC,
  Dandashli EA. In vivo absorption of aluminium-containing vaccine
  adjuvants using 26Al. Vaccine 1997 Aug-Sept;15(12-13):1314-8.
 22. Verdier F, Burnett R, Michelet-Habchi C, Moretto P, Fievet-Groyne F,
  Sauzeat E. Aluminium assay and evaluation of the local reaction
  at several time points after intramuscular administration of
  aluminium containing vaccines in the Cynomolgus monkey.
  Vaccine. 2005 Feb 3;23(11):1359-67.
 23. Weisser K, Göen T, Oduro JD, Wangorsch G, Hanschmann KO,
  Keller-Stanislawski B. Aluminium in plasma and tissues after
  intramuscular injection of adjuvanted human vaccines in rats.
  Arch Toxicol. 2019 Oct;93(10):2787-96.
 24. Masson JD, Crépeaux G, Authier FJ, Exley C, Gherardi RK. Critical
  analysis of reference studies on the toxicokinetics of aluminumbased adjuvants. J Inorg Biochem. 2018 Apr;181:87-95.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s