
Англомовний оригінал інформаційної заяви доступний на сайті каліфорнійської медичної спілки “Лікарі за інформовану згоду” https://physiciansforinformedconsent.org/aluminum/
Переклад українською виконав Ihor Morozko
- Чим є алюміній?
Алюміній – сріблясто-білий, здатний до формування міцний легкий метал. Ці якості роблять його корисним у багатьох галузях промисловості та продуктах, включаючи машинобудування, будівництво, зберігання, кухонний посуд, столові прилади, текстиль, барвники та косметику. Алюміній також є найпоширенішим металом у земній корі, і практично весь алюміній в навколишньому середовищі знаходиться в ґрунті. Однак алюміній в природних умовах не зустрічається в значних кількостях в живих організмах (таких як рослини й тварини), і алюміній не має відомої біологічної функції. Протягом минулого століття використання алюмінію в деяких продуктах призвело до збільшення впливу на людину. Основними джерелами такого впливу є продукти, що містять алюміній (наприклад, розпушувачі, оброблені харчові продукти, дитячі суміші тощо), медичні препарати (наприклад, антиперспіранти, антациди тощо), ін’єкції від алергії й вакцини.
2. Чому алюміній міститься в вакцинах?
Деякі вакцини використовують з’єднання алюмінію (наприклад, гідроксид алюмінію і фосфат алюмінію) як ад’юванти – інгредієнти, що підсилюють імунну відповідь на антиген (чужорідну речовину). Агенція контролю харчів та ліків США (FDA) заявляє, що якщо в деякі вакцини не додавати алюміній, то імунна відповідь, яку вони викликають, може зменшитись.
3. Які вакцини містять алюміній?
Наступні вакцини містять алюміній і вводяться немовлятам, дітям та підліткам:
- Гепатит В (HepB)
- від Дифтерії, правця та кашлюку АКДС
- Гемофільна інфекція тип В (PedvaxHIB)
- Пневмококк (PCV)
- Гепатит А (HepA)
- Вірус папіломи людини (HPV) –
- Менінгокок В (MenB)

З народження і до 18 років вводять до 22 доз вакцин з вмістом алюмінію.
З народження до 6 місяців – 11 доз, з 12 місяців до 6 років – 6 доз, 11 – 12 років – 3 дози, 16 – 18 років – 2 дози.
4. Чи є вплив алюмінію безпечним?
Агенція контролю харчів та ліків США (FDA) вважає алюміній загальновизнано безпечним (GRAS) з 1975 року. Однак до 1990 року не існувало технології точного визначення малих кількостей алюмінію, що вводиться піддослідним в ході наукових досліджень. Отже, кількість алюмінію, яка може бути поглинена до настання негативних наслідків, не була відомою. Починаючи з 1990 року, завдяки технологічному прогресу, було помічено, що невеликі кількості алюмінію, які залишаються в організмі людини, впливають на різні клітинні й метаболічні процеси в нервовій системі та тканинах інших частин тіла. Найбільші негативні ефекти алюмінію спостерігаються в нервовій системі й варіюються від порушення рухових навичок до енцефалопатії (зміна психічного стану, зміни особистості, труднощі мислення, втрата пам’яті, судоми, кома і багато іншого). Департамент охорони здоров’я і соціальних служб США (HHS) визнає алюміній відомим нейротоксином. Крім того, Агенція контролю харчів та ліків попереджала про ризики токсичності алюмінію у немовлят і дітей.

Федеральний Реєстр: “Доношені діти з нормальною функцією нирок також можуть мати ризики через їх швидко зростаючий і незрілий мозок та скелет, а також незрілий гематоенцефалічний бар’єр. До досягнення віку 1-2 років у немовлят швидкість клубочкової фільтрації нижче, ніж у дорослих, що впливає на їх функцію нирок. Агенція стурбована тим, що маленькі діти й діти з незрілою функцією нирок піддаються підвищеному ризику в результаті будь-якого впливу алюмінію”. – Агенція контролю харчів та ліків США (FDA), червень 2003 р.
5. Скільки перорально прийнятого алюмінію є небезпечним?
У 2008 році Агентство з реєстрації токсичних речовин і захворювань (ATSDR), підрозділ HHS, використовувало дослідження нейротоксичних ефектів алюмінію і встановило, що не більше 1 міліграма (1000 мікрограмів) алюмінію на кілограм маси тіла слід приймати всередину в день, щоб уникнути негативних ефектів алюмінію. Департамент охорони здоров’я і соціальних служб США (HHS) стверджує, що алюміній є нейротоксином і його вплив може призвести до значних змін моторних функцій, сенсорних функцій і когнітивних функцій.

6. Скільки введеного ін’єкціями алюмінію є небезпечним?
Для визначення кількості алюмінію, яка може бути безпечно введено ін’єкціями, потрібно конвертувати пероральний ліміт алюмінію, згідно з даними ATSDR. Граничний рівень перорального алюмінію згідно ATSDR (1000 мікрограмів алюмінію на кілограм маси тіла в день) заснований на тому, що 0,1% перорального алюмінію всмоктується в кровотік, оскільки травний тракт блокує майже весь пероральний алюміній (мал. 2а). Навпаки, алюміній, що вводиться в м’язи, обходить травний тракт, і 100% цього алюмінію може бути поглинено кровотоком з плином часу (тобто, частка поглиненого алюмінію в 1000 разів вища). Щоб врахувати ці різні кількості поглинання, пероральна межа алюмінію згідно ATSDR повинна бути розділена на 1000. Це конверсія призводить до отримання допустимої кількості алюмінію у кровотоку в межах 1 мікрограма алюмінію (0,1% від 1000 мікрограмів) на кілограм маси тіла в день (мал. 2б). Отже, щоб уникнути нейротоксичної дії алюмінію, не більше 1 мікрограма алюмінію на кілограм маси тіла на день має надходити в кровотік. На мал. 3 показано обмеження кількості алюмінію в кровотоку для дітей різного віку в залежності від їх ваги згідно з даними ATSDR.


7. Скільки алюмінію міститься у вакцинах?
Кількість алюмінію в вакцинах варіюється. У 1968 році федеральний уряд встановив граничну кількість алюмінію в вакцинах до 850 мікрограмів на дозу, виходячи з кількості алюмінію, необхідного для забезпечення ефективності деяких вакцин. Отже, кількість алюмінію в дитячих вакцинах коливається від 125 до 850 мкг на дозу. На мал.4 показано вміст алюмінію в одній дозі різних вакцин, що вводяться дітям.

8. Чи було проведено будь-які дослідження, що порівнюють кількість алюмінію у вакцинах з допустимою кількістю алюмінію згідно даних ATSDR?
Останнє дослідження, метою якого було порівняти кількість алюмінію в вакцинах з лімітом алюмінію в кровотоку, отриманим згідно ATSDR, було опубліковано у 2011 році. Однак це дослідження невірно базувало свої розрахунки на тому, що 0,78% перорального алюмінію всмоктується в кровотік, а не на значенні 0,1%, що використовує ATSDR у своїх розрахунках. В результаті дослідження 2011 року передбачало, що майже в 8 (0,78% / 0,1%) разів більше алюмінію може безпечно потрапити в кровотік, і це призвело до неправильного висновку.
9. Чи безпечний вплив вакцинного алюмінію?
Вакцини вводяться внутрішньом’язово, і швидкість, з якою алюміній з вакцин мігрує з м’язів людини в кровотік, невідома. Дослідження на тваринах свідчать, що для надходження алюмінію з вакцин в кровотік може знадобитися від кількох місяців до більш ніж року через безліч змінних факторів. Оскільки кумулятивний вплив вакцинного алюмінію на дітей у віці до 1 року перевищує добову норму, отриману ATSDR, в кілька сотень разів (рис. 3 і 4), цю межу все одно буде перевищено, якщо алюміній з вакцин потрапить у кров протягом приблизно року. Крім того, дослідження показали, що алюміній з вакцин поглинається імунними клітинами, які переміщуються у віддалені частини тіла, включаючи мозок. Ступінь негативного впливу алюмінію в вакцинах невідома, оскільки дослідження безпеки, які порівнюють популяцію, вакциновану вакцинами з вмістом алюмінію, з популяцією, що не вакцинована такими вакцинами, не проводилися.
Наукова література та посилання:
- American Academy of Pediatrics, Committee on Nutrition.
Aluminum toxicity in infants and children. Pediatrics. 1996
Mar;97(3):413. - Agency for Toxic Substances and Disease Registry (ATSDR).
Toxicological profile for aluminum. Washington, D.C.: U.S.
Department of Health and Human Services; 2008.3, 13-24, 145,
171-7, 208. - Yokel RA. Aluminum in food—the nature and contribution of food
additives. In: El-Samragy Y, editor. Food additive. Rijeka (Croatia):
InTech; 2012. 203-28. - Marrack P, McKee AS, Munks MW. Towards an understanding
of the adjuvant action of aluminium. Nat Rev Immunol. 2009
Apr;9(4):287. - Volk VK, Bunney WE. Diphtheria immunization with fluid toxoid
and alum-precipitated toxoid. Am J Public Health Nations Health.
1942 Jul;32(7):690-9. - Baylor NW, Egan W, Richman P. Aluminum salts in vaccines—U.S.
perspective. Vaccine. 2002 May 31;20 Suppl 3:S18-22. - U.S. Food and Drug Administration. Silver Spring (MD): U.S. Food
and Drug Administration. Vaccines licensed for use in the United
States; [updated 2018 Feb 14; cited 2018 Feb 27]. https://www.
fda.gov/BiologicsBloodVaccines/Vaccines/ApprovedProducts/
Ucm093833.htm. - Centers for Disease Control and Prevention. Washington, D.C.:
U.S. Department of Health and Human Services. Recommended
immunization schedule for children and adolescents aged 18
years or younger, United States, 2018. https://www.cdc.gov/
vaccines/schedules/downloads/child/0-18yrs-child-combinedschedule.pdf. - U.S. Food and Drug Administration. Silver Spring (MD): U.S. Food
and Drug Administration. SCOGS (Select Committee on GRAS
Substances); [cited 2018 Aug 16]. https://www.accessdata.fda.
gov/scripts/fdcc/?set=SCOGS. - Priest ND. The biological behaviour and bioavailability of
aluminium in man, with special reference to studies employing
aluminium-26 as a tracer: review and study update. J Environ
Monit. 2004;6:376,392. - Poole RL, Pieroni KP, Gaskari S, Dixon TK, Park KT, Kerner
JA. Aluminum in pediatric parenteral nutrition products:
measured versus labeled content. J Pediatr Pharmacol Ther.
2011;16(2):92-7. - Sedman A. Aluminum toxicity in childhood. Pediatr Nephrol.
1992 Jul;6(4):383-93. - U.S. Food and Drug Administration, Department of Health and
Human Services. Rules and regulations. Fed Regist. 2003
Jun;68(100):34286. - Centers for Disease Control and Prevention. Washington, D.C.:
U.S. Department of Health and Human Services. National Center
for Health Statistics: Data table for boys length-for-age and
weight-for-age charts; [cited 2019 April 2]. https://www.cdc.gov/
growthcharts/who/boys_length_weight.htm. - Centers for Disease Control and Prevention. Washington, D.C.:
U.S. Department of Health and Human Services. National Center
for Health Statistics: Data table for girls length-for-age and
weight-for-age charts; [cited 2019 April 2]. https://www.cdc.gov/
growthcharts/who/girls_length_weight.htm. - U.S Food and Drug Administration, Department of Health and
Human Services. Revision of the requirements for constituent
materials. Final rule. Fed Regist. 2011 Apr 13;76(71):20513-8. - Office of the Federal Register, National Archives and Records
Service, General Services Administration. Rules and regulations.
Fed Regist. 1968 Jan; 33(6):369. - Mitkus RJ, King DB, Hess MA, Forshee RA, Walderhaug MO. Updated
aluminum pharmacokinetics following infant exposures through
diet and vaccination. Vaccine. 2011 Nov 28;29(51):9538-43. - Miller S, Physicians for Informed Consent. Erratum in ‘Updated
aluminum pharmacokinetics following infant exposures through
diet and vaccination.’ In: ResearchGate. Berlin (Germany):
ResearchGate GmbH; 2020 Mar 6 [cited 2020 Mar 6]. https://
http://www.researchgate.net/publication/51718934_Updated_
Aluminum_pharmacokinetics_following_infant_exposures_
through_diet_and_vaccines/comments. - Physicians for Informed Consent. Newport Beach (CA):
Physicians for Informed Consent. Erratum in ‘Updated
aluminum pharmacokinetics following infant exposures
through diet and vaccination’; [cited 2020 Mar 6]. https://
physiciansforinformedconsent.org/mitkus-2011-erratum/. - Flarend RE, Hem SL, White JL, Elmore D, Suckow MA, Rudy AC,
Dandashli EA. In vivo absorption of aluminium-containing vaccine
adjuvants using 26Al. Vaccine 1997 Aug-Sept;15(12-13):1314-8. - Verdier F, Burnett R, Michelet-Habchi C, Moretto P, Fievet-Groyne F,
Sauzeat E. Aluminium assay and evaluation of the local reaction
at several time points after intramuscular administration of
aluminium containing vaccines in the Cynomolgus monkey.
Vaccine. 2005 Feb 3;23(11):1359-67. - Weisser K, Göen T, Oduro JD, Wangorsch G, Hanschmann KO,
Keller-Stanislawski B. Aluminium in plasma and tissues after
intramuscular injection of adjuvanted human vaccines in rats.
Arch Toxicol. 2019 Oct;93(10):2787-96. - Masson JD, Crépeaux G, Authier FJ, Exley C, Gherardi RK. Critical
analysis of reference studies on the toxicokinetics of aluminumbased adjuvants. J Inorg Biochem. 2018 Apr;181:87-95.