ВАКЦИНИ – НЕЗАВЕРШЕНА ІСТОРІЯ

Оригінал статті англійською та данською опубліковано 27/12/2019 на науковому порталі данського Novo Nordisk Foundation ScienceNews.dk за посиланням https://bit.ly/36GsRkh

Українською мовою статтю переклав Захар Мілютін

На фото з африканськими дітьми данські дослідники Крістін Стабелл Бенн та Пітер Абі

За останні 40 років данські дослідження показали, що історія вакцин не настільки проста, як її зображають ВОЗ, національні органи охорони здоров’я та інші.

Протягом 40 років данські дослідники з Statens Serum Institut та Університету Південної Данії довели, що вакцини проти всього, від поліомієліту та віспи до малярії та туберкульозу мають як корисні, так і шкідливі наслідки для здоров’я, не пов’язані із захворюваннями, від яких вони захищають.

Тепер ці дослідники поставили свою роботу в історичну перспективу, сподіваючись, що це може допомогти світовим органам охорони здоров’я усвідомити, що взаємозв’язок між вакцинами та хворобою не завжди простий.

Насправді їх дослідження показують, що деякі вакцини захищають від зовсім інших захворювань, ніж ті, для яких вони призначені.
На жаль, інші вакцини пов’язані із надмірною смертністю від споріднених захворювань.

За словами професора Крістін Стабелл Бенн, ця тема настільки чутлива, що багато органів охорони здоров’я, включаючи ВОЗ, поки що вирішили ігнорувати правду, що вони давно її знають завдяки данським дослідникам.

“Що роблять дослідники, коли виявляють, що противники вакцинації мають причини для своєї стурбованості?
Жодна вакцина не вивчалась щодо її неспецифічного впливу на загальний стан здоров’я, і ​​перш ніж ми його вивчили, ми не можемо фактично визначити, що вакцини безпечні.

Крім того, наше дослідження показує, що деякі вакцини насправді збільшують загальну смертність, особливо серед дівчат, і це дуже хвилює», – пояснює Крістін Стабелл Бенн, професор Університету Південної Данії, Оденсе.

Крістін Стабелл Бенн та її колеги нещодавно опублікували резюме своїх останніх 40 років досліджень щодо неспецифічних ефектів вакцин у журналі Клінічна мікробіологія та інфекції.”

Вакцина проти кору має інші захисні ефекти

Дослідницька сага Крістін Стабелл Бенн розпочалася в 1979 році, коли її колега Пітер Абі вирушив до Африки, щоб дослідити, чому там гинуло так багато дітей.

Дослідження Шведського агентства з розвитку міжнародної співпраці раніше показало, що лише близько половини дітей в Гвінеї-Бісау доживали до 5 років.

У той час було припущення, що ці діти помирали від недоїдання, але Пітер Абі з подивом виявив, що лише 2 з 1200 дітей у передмісті Бандіму реально голодували. Надвисока дитяча смертність мала мати інші причини.

Під час перебування Пітера Абі в Гвінеї-Біссау, там спалахнула епідемія кору. Кожна п’ята інфікована дитина вмирла від кору або пов’язаних з цим ускладнень. Однак діти, які померли, виявилися не страждали вд голоду, як і ті, хто вижив. Кір вбивав також і здорових дітей.

Команда Пітера Ебі розпочала щеплення дітей у Бандімі та заснувала проект “Здоров’я Бандіма”. Вже наступного року команда була дуже здивована, виявивши, що рівень смертності серед вакцинованих дітей був на 70% нижчим, ніж серед тих, хто не отримав вакцину. Це було набагато більше, ніж 10–20%, що їх можна пояснити лише захистом від кору.

“Те, що виявив Пітер, ​​не можна пояснити захистом вакцини проти кору. Це було дуже загадкове відкриття, оскільки воно вказувало, що вакцина проти кору захищає від інфекційних захворювань, окрім кору. Це вперше поставило під сумнів поточну парадигму про те, що вакцина впливає лише на цільову хворобу», – каже Крістін Стабелл Бенн.

Вакцинація проти кору спричинила зниження смертності дітей в інших країнах

На початку 1980-х Пітер Абі вирішив з’ясувати, чи є його відкриття в Гвінеї-Біссау поодиноким випадком. Однак незабаром стало очевидним, що неспецифічний ефект імунізації від кору є загальним. Він знайшов такий самий ефект серед дітей у Бурунді, Бангладеш та Сенегалі.

У всіх цих країнах смертність серед дітей знизилася більш ніж на 50% після початку вакцинації проти кору. Знову ж таки, це було набагато більшим зниженням, ніж міг пояснити один лише захист від кору.

«Пітер досліджував це 10 років. Його ідея полягала в тому, що, можливо, зараження кором згодом сприяло надмірній смертності, але з часом стало зрозуміло, що захисний ефект виходить за рамки кору, а натомість є наслідком неспецифічного ефекту в зміцненні імунної системи, щоб організм міг краще захищатися від інших інфекційних захворювань, – каже Крістін Стабелл Бенн.

Зокрема, Пітер Абі відкрив, що смертність від інфекційних захворювань легенів, таких як бронхіт та пневмонія, значно знизилася внаслідок імунізації від кору.

Нова вакцина проти кору подвоїла смертність дівчат від інших інфекційних захворювань

Оригінальну вакцину, яка мала додаткові сприятливі ефекти, можна було ввести лише близько 9-місячного віку, коли материнські антитіла зменшилися. Однак у 1989 р. ВООЗ запровадила в Африці нову вакцину проти кору, якою можна було робити щеплення дітей вже у віці 4–5 місяців.

Це здавалося гарною новиною, адже нова вакцина може збільшити виживання дітей, захистивши їх раніше від кору, а Пітер Абі та його колеги також сподівалися на ще більшу неспецифічну користь.

На їхнє здивування, проте, вони відчули щось зовсім інше і дуже тривожне, коли випробували нову вакцину на дослідницькій групі проекту Bandim Health: нова вакцина захистила від кору, але подвоїла загальну смертність серед дівчат.

«Вакцинація була розгорнута в Гамбії, Сенегалі та Гвінеї-Бісау, і результати були дуже чіткими: це призвело до того, що деякі дівчата вмирали від інфекційних захворювань. Тож у нас була вакцина, яка захищала від кору, але збільшувала ризик померти від інших причин. Пітер зв’язався з ВОЗ відразу після цього відкриття, але вони не повірили його результатам. ВОЗ не відкликала вакцину до 1992 року, коли інші дослідження показали такі самі результати в Судані та на Гаїті “, – пояснює Крістін Стабелл Бенн.

Відкриття того, що вакцина може бути пов’язана з вищою та диференційованою за статтю смертністю, мало би зробити революцію в дослідженні вакцин, але Крістін Стабелл Бенн вважає, що оскільки вакцина була протестована лише в Африці та призвела до смерті африканських дітей, вона не привернула такої великої уваги яку мала привернути.

«Уявіть, якби це сталося в Європі. Був би масовий галас, але історія з африканськими дітьми була захована під килим », – каже вона.

Вакцина проти дифтерії, правця та коклюшу (АКДП) збільшила дитячу смертність

У 1992 році Крістін Стабелл Бенн приєдналася до Пітера Абі в Гвінеї-Біссау. На той час Пітер Абі розширив область дослідження, щоб охопити три райони, а Крістін додала ще один район. З тих пір область дослідження була розширена до нинішніх шести районів та 100 000 осіб у місті та додатково 100 000 осіб у сільській місцевості. Разом дослідники почали досліджувати вплив на загальну смертність багатьох вакцин.

У наступні десятиліття їхні висновки показали, що вакцина проти бактерії Кальмета-Герена (БЦЖ) для захисту від туберкульозу має таку ж корисну дію на імунну систему, як і оригінальна вакцина проти кору.

Результати, які згодом були підтверджені в рандомізованих дослідженнях, спочатку були отримані шляхом визначення смертності дітей після того, як команда Проекту охорони здоров’я «Бандім» відпустила вакцини. Діти, які отримали вакцину БЦЖ, мали значно нижчу смертність, ніж діти, які не отримували вакцину БЦЖ.

Тим не менш, дослідники виявили, що вакцина АКДП, яка захищає від дифтерії, правця та коклюшу, не викликала аналогічного зниження смертності. Насправді вакцина проти DTP була пов’язана з тією ж надмірною смертністю, що і нова вакцина проти кору.

«Вакцина АКДП подвоїла смертність серед дітей молодших за 5 років, особливо серед дівчат. Це надзвичайно багато. Крім того, АКДП є найбільш використовуваною вакциною у світі, і існує величезний стимул до її використання, оскільки вона захищає від деяких захворювань, яких ви точно не хочете отримати», – пояснює Крістін Стабелл Бенн.

6 із 10 досліджених вакцин були пов’язані зі збільшенням смертності

Протягом 1990-х та 2000-х років Пітер Абі та Крістін Стабель Бенн вивчали дев’ять вакцин.

Вони виявили, що живі вакцини, що містять організм, який викликає хворобу, у живій, але ослабленій версії – стара вакцина проти кору, вакцина БЦЖ, вакцина проти поліомієліту та вакцина проти віспи, схоже підвищують імунну реакцію організму на різні інфекційні захворювання, які можуть мати наслідком смерть.

Серед іншого, вчені провели реєстрове дослідження датчан, які були щеплені проти віспи до того, як вакцина була припинена в 1980 році, і виявили, що ці щепленні видаються захищеними від смертельних захворювань.

Результати досліджень також показали, що вакцина проти віспи та вакцина БЦЖ забезпечують 30% захист від зараження ВІЛ, подібно до специфічних вакцин проти ВІЛ.

На противагу цьому, п’ять неживих вакцин, які досліджували дослідники, були: вакцина АКДП, пентавалентна вакцина, інактивована вакцина проти поліомієліту, вакцина проти грипу H1N1 та вакцина проти гепатиту B. Усі вони збільшують загальний рівень смертності, особливо серед дівчат, навіть якщо вони захищають від цільових захворювань.

“Наша нова стаття зосереджена на корисних ефектах, оскільки інформувати про це трохи простіше. Однак ми виявили, що різні вакцини мають або негативний, або позитивний ефект. Ми вивчили вакцини на предмет спільних ознак і виявили, що живі аттенуйовані вакцини мають сприятливі неспецифічні ефекти, тоді як неживі вакцини спричиняють несприятливий вплив, особливо серед дівчат», – каже Крістін Стабелл Бенн.

Вакцина проти малярії збільшила смертність серед дівчат

В останні десятиліття GlaxoSmithKline працював над новою протималярійною вакциною, а результати випробувань нової вакцини були опубліковані в The Lancet з гучним розголосом.

Вакцина забезпечила захист від малярії на 18–36%, більше ніж будь-яка інша вакцина.

Це потенційно важливий крок до запобігання захворюванню, яке вбиває мільйони людей щороку, але Крістін Стабелл Бенн та Пітер Абі уважно вивчили результати досліджень і встановили, що вакцина не знижує смертність.

Загальна смертність була на 24% вище серед людей, які зробили вакцинацію проти малярії порівняно з невакцинованими особами.

«Вакцина, яка захищає від малярії, але не знижує смертність, не має сенсу. Тому ми попросили GlaxoSmithKline надати нам доступ до оригінальних даних і виявили, що вакцина знизила смертність серед хлопчиків на скромні 15%, подвоївши загальний рівень смертності для дівчаток. Це була шоста нежива вакцина, яку ми пов’язали зі збільшенням смертності серед дівчат – саме так, як ми це бачили для інших неживих вакцин», – каже Крістін Стабелл Бенн.

Дослідники опублікували свої тривожні висновки, але ВОЗ зараз розпочинає вакцинацію в Африці.

Вакцина БЦЖ захищає від жовтої лихоманки

Численні результати досліджень протягом останніх 40 років поставили Крістін Стабелл Бенн, Пітера Абі та їхніх колег у важку дилему. Що робити, коли очевидно, що виникають занепокоєння щодо деяких вакцин, тоді як інші вакцини що зупиняються, як вакцина проти віспи, а незабаром і пероральна вакцина проти поліомієліту, як виявляється, мають корисні неспецифічні наслідки?

“Зараз у нас дуже багато даних, які свідчать про те, що вакцини можуть впливати на імунну систему таким чином, щоб організм був краще чи гірше оснащений для боротьби з іншими інфекційними захворюваннями”, – говорить Крістін Стабелл Бенн.

На підтвердження свого аргументу вона наголошує на результатах експерименту з вакциною БЦЖ, в ході якого дослідники вперше дали групі добровольців у Нідерландах вакцину БЦЖ, а через 4 тижні – вакцину проти жовтої лихоманки, яка містить ослаблений вірус жовтої лихоманки. Результати показали, що у тих, хто отримав вакцину БЦЖ, згодом в крові було менше вірусу жовтої лихоманки.

Отже, вакцина БЦЖ захищає від вірусу жовтої лихоманки, хоча це абсолютно інший патогенний організм, ніж туберкульоз, для якого була розроблена вакцина БЦЖ.

Більше уваги неспецифічному впливу вакцин

Крістін Стабелл Бенн стверджує, що результати досліджень не означають, що треба зупинити усі щеплення і чекати 30 років, щоб дослідники дізналися більше, перш ніж ввести їх знову.

Натомість вона пропонує зосередитись на неспецифічному впливі вакцин при впровадженні нових щеплень або поетапному відміні старих.

Одним із прикладів цього є введення вакцини проти вірусу папіломи людини для хлопчиків у Данії: при введенні може бути перехідний період у 3 роки, коли половина хлопців отримує вакцину, а половина – ні.

Це дасть змогу в подальшому визначити ефекти вакцини, крім зниження ризику зараження вірусом папіломи людини.

«Вводячи нові вакцини, ми маємо вікно можливостей, в якому ми зможемо дізнатися більше про неспецифічні наслідки вакцин, і ці знання можуть допомогти нам прийняти кращі рішення. Ми можемо визначити, скільки поліпшення здоров’я ми насправді отримуємо за витрачені гроші. У деяких випадках працевлаштування більшої кількості медсестер може бути кориснішим, ніж введення нової вакцини, яка захищає від даного захворювання, але не покращує загальний стан здоров’я », – говорить Крістін Стабелл Бенн.

Усі мешканці Данії повинні бути включені в дослідження протягом усього життя

Крістін Стабелл Бенн пояснює, що її загальна місія полягає в тому, щоб залучити всіх датчан у дослідження протягом життя, щоб допомогти створити дані, які система охорони здоров’я може використовувати для прийняття кращих рішень.

Це може бути пов’язано з введенням або припиненням дії вакцин, але також стосовно хірургії, госпіталізації та інших областей, в яких збір даних і зміни в лікуванні можуть дати важливі знання для вдосконалення системи охорони здоров’я.

«Я думаю, що ми повинні стати чемпіонами світу в огляді себе. Ми також повинні це зробити, грунтуючись на нинішньому небажанні вакцинації, до якого ми повинні поставитися дуже серйозно. Ми маємо пояснювати людям, що ми робимо і чому, і якщо ми не зовсім впевнені, то нам потрібно сказати це. Однак ми також не повинні припиняти вакцини, доки не дізнаємось, чи усуваємо ми також корисний вплив на здоров’я, якого ми не досліджували », – говорить Крістін Стабелл Бенн.

Данцям не варто хвилюватися

Крістін Стабелл Бенн каже, що її діти були вакциновані і що вона не дуже хвилюється, оскільки програма вакцинації в Данії дуже консервативна.

Тим не менш, вона вважає, що розслідування повинно визначити, чи є можливість для вдосконалення – особливо з огляду на результати досліджень, які вона та Пітер Абі опублікували.

На даний момент здається розумним, що рання фаза програми вакцинації Данії закінчується живою вакциною-«парасолькою», як це робиться сьогодні.

І навпаки, діти отримують вакцину КПК у 4 роки та та АКДП у 5 років.

Вакцина КПК є живою, а АКДП-вакцина – неживою.

«Наші результати свідчать, що введення цих двох вакцин у зворотному порядку може покращити загальний стан здоров’я. І тут, я думаю, дослідникам слід дослідити, що станеться, якщо порядок буде змінено. Можливо, загальний ефект на здоров’я буде набагато більшим, і це дуже варто врахувати», – каже Крістін Стабель Бенн.

Крістін Стабелл Бенн також задоволена тим, що у неї не було дітей у Сполучених Штатах, де, наприклад, всім новонародженим проводиться обов’язкове щеплення проти гепатиту В чотири рази до першого дня народження.

«Я б добровільно не дала своєму новонародженому вакцину проти гепатиту В, і тим більше не хотіла б бути примушеною до цього. Вакцинація на ранній стадії має сенс лише в тому випадку, якщо мати хронічно заражена гепатитом В, на який є тест, і лише кілька відсотків мають його. Тож переважна більшість немовлят, які отримують вакцину при народженні, не потребують її, і ніхто не перевіряв, що означає ця вакцина для загальної захворюваності та смертності.

Єдине дослідження тут – це наше дослідження, яке показує, що гепатит В асоціюється з вищою смертністю серед жінок, ніж чоловіки, що є серйозним сигналом небезпеки, враховуючи наші результати щодо інших неживих вакцин », – говорить Крістін Стабелл Бенн.

“Розробка концепції сприятливого неспецифічного ефекту живих вакцин за допомогою епідеміологічних досліджень” була опублікована в клінічній мікробіології та інфекції. У 2014 році Фонд «Ново Нордіск» присудив Крістін Стабелл Бенн грант на проект «Розумніше використання вакцин: поліпшення здоров’я людини та худоби шляхом кращого розуміння неспецифічних ефектів вакцин».

1 thought on “ВАКЦИНИ – НЕЗАВЕРШЕНА ІСТОРІЯ”

  1. Дякую за переклад, пане Захар. Відомо чому саме дівчатка вмирають більше від неживих вакцин? Може є якісь інші посилання стосовного цього?

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s